20 priorytetów Mariusza Wołosza, a wśród nich nowy basen i dworzec autobusowy oraz zielony Rynek

Prezydent Mariusz Wołosz chce rządzić naszym miastem przez kolejną kadencję. Jego program na te pięć lat, to "Bytom 2030" zawierający 20 priorytetów. Te najważniejsze to budowa basenu krytego, dworca autobusowego w Śródmieściu i centrów przesiadkowych w dzielnicach, a także stworzenie nowych żłobków i przedszkoli oraz zazielenienie Rynku. Są też priorytety dla poszczególnych dzielnic.

 • Data:
 • Autor: Tomasz Nowak
 • Artykuł był oglądany 785 razy
Autor zdjęcia: bytom.pl

 Zamiar walki o reelekcję Wołosz ogłosił ponad dwa tygodnie temu. Jest kandydatem niezależnym, ale z poparciem Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi. W miniony czwartek w foyer Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów obecny prezydent przedstawił dziennikarzom swój program wyborczy oraz kandydatów na radnych startujących z listy KO. 

Miejsce prezentacji wybrano nieprzypadkowo: - Wielu obiecywało bytomianom nowe lodowisko w miejscu starej „Stodoły” - przypominał Wołosz. - Wybudowanie tego obiektu było przełomem w mijającej kadencji. Wtedy ludzie uwierzyli, że miasto może się zmienić i moje obietnice z kampanii w 2018 roku mają pokrycie.

Każdy, kto tu mieszka wie, że Bytom wraca do gry. Inni obiecywali, a my realnie zmieniamy miasto, dlatego „Bytom 2030” to najbardziej wiarygodny plan rozwoju na najbliższe lata.

 Podsumowując dobiegającą końca kadencję prezydent stwierdził, że skala inwestycji zrealizowanych w Bytomiu w jej trakcie jest ogromna. Dość powiedzieć, że sięga ponad 2 miliardów złotych: - Zrobiliśmy wielki skok naprzód. Miasto, Tramwaje Śląskie, PKP PLK i dziesiątki prywatnych podmiotów codziennie wydają setki tysięcy złotych na inwestycje, dzięki którym wszyscy będziemy żyć w lepszym mieście. Wreszcie uwierzyliśmy w Bytom i zaraziliśmy tą wiarą innych. W naszym mieście pojawia się coraz więcej nowych mieszkańców – ludzi, którzy chcą tu żyć i pracować - mówił Mariusz Wołosz.

Rynek do przebudowy

 Plan na następne pięć lat także jest bardzo ambitny i do tego zróżnicowany. Kandydat KO i Trzeciej Drogi zawarł go w 20 priorytetach zapisanych w dokumencie „Bytom 2030”. Pierwszy z nich to budowa nowego ogólnodostępnego basenu krytego oraz poprawa infrastruktury lekkoatletycznej. Dalej jest mowa o stworzeniu nowego dworca autobusowego w Śródmieściu oraz centrów przesiadkowych w dzielnicach. Zaś na trzecim miejscu mamy deklarację budowy nowych żłobków i przedszkola. Według Wołosza miasto wybrało już lokalizacje dla tych inwestycji, a powstaną one na wzór żłobka z przedszkolem, który powstał w Miechowicach. Jednocześnie prezydent zastrzegł, iż niekoniecznie nowe placówki ulokują się w budynkach budowanych od podstaw, bo na przykład w Śródmieściu zaplanowano adaptację kamienicy. 

 Na czwartym miejscu programu znalazła się budowa dróg i ścieżek rowerowych łączących Śródmieście z innymi dzielnicami oraz uruchomienie systemu roweru miejskiego. Wołosz zapowiada poza tym przebudowę i zazielenienie Rynku, chce też kontynuacji rewitalizacji Bytomia i remontów kamienic. - Organizacja na Rynku jarmarku świątecznego z prawdziwego zdarzenia w grudniu 2023 roku pokazała bytomianom, jak magiczna może to być przestrzeń. Na co dzień Rynek jest za duży i zbyt betonowy. Czas na zmiany. Najpierw w formule konkursu poszukamy koncepcji, a potem przebudujemy wizytówkę naszego miasta – zapowiada Mariusz Wołosz.

Polonia do ekstraklasy!

 Proekologicznych priorytetów jest więcej. Chociażby te zapowiadające kontynuację programów wymiany źródeł ciepła, rozwoju sieci ciepłowniczej, czy dofinansowania do OZE. Ale to nie wszystko, bo Wołosz obiecuje, że z okazji 770-lecia naszego miasta posadzonych zostanie 770 drzew. Z kolei miłośnicy psów mogą liczyć na kolejne wybiegi dla swoich pupili, a działkowcy na dalsze wsparcie. Z myślą o wszystkich bytomianach urządzone będą strefy rekreacyjne i parki kieszonkowe, tworzone na podobieństwo tych już istniejących przy ulicach Katowickiej i Kwietniewskiego. Jest też coś dla społeczników, którzy mogą liczyć na więcej form wsparcia dla swoich inicjatyw. 

 Mariusz Wołosz zapowiedział też powrót hokejowej Polonii Bytom do ekstraklasy i zwiększenie nakładów budżetowych dla klubów sportowych, na kulturę i dla organizacji pozarządowych. Spokojny o dalsze wsparcie ze strony gminy może być szpital miejski, a środki na to będą pochodzić m.in. z wpływów podatkowych od nowych inwestorów.Ci zaś powinni się pojawić, bo jeden z priorytetów zakłada uzbrajanie kolejnych terenów inwestycyjnych. Prezydent opowiada się prócz tego za budową akceleratora biznesowego, a więc centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Szafki dla uczniów

 Nie obyło się również bez zapowiedzi kompleksowej przebudowy kolejnych dróg oraz remontów ulic i chodników oraz dalszych remontów mieszkań socjalnych i komunalnych. W to nie sposób nie uwierzyć, bo żaden prezydent Bytomia po 1989 roku nie wyremontował tyle, co Wołosz. Na dokładkę znalazła się kontynuacja modernizacji infrastruktury tramwajowej. Poprawę bezpieczeństwa w mieście zapewni rozbudowa monitoringu. 

W bytomskich szkołach pojawią się szafki dla uczniów, natomiast seniorów ucieszy inna obietnica: większego wsparcia ze strony miasta i pomocy darmowego pogotowia awaryjnego. Padła też zapowiedź wsparcia dla projektów rewitalizacji dziedzictwa industrialnego. Wołosz opowiada się w tym przypadku za miksem prywatnego kapitału i środków z Unii Europejskiej. - Ten model świetnie sprawdził się w przypadku byłej KWK Rozbark, zyskaliśmy perełkę w postaci obleganego przez miłośników wspinaczki centrum wspinaczkowego. Nowych właścicieli doczekały się też Elektrociepłownia Szombierki i Szyb Krystyna. Obaj inwestorzy skupili się na zabezpieczeniu obiektów i teraz przy wsparciu Miasta będą się starać o środki europejskie – mówił Wołosz. 

Prezydent oddał "jedynkę" społeczniczce

Podczas spotkania przedstawiono też kandydatów, którzy z listy KO powalczą o mandaty radnych. W wielu przypadkach to debiutanci, osoby bezpartyjne, wielu to znani społecznicy. Jednym z nich jest Magdalena Koloch startująca w okręgu nr 4. Co ciekawe Mariusz Wołosz oddał jej miejsce na czele listy, biorąc drugie w kolejności. Za nim zaś jest wiceprzewodniczący Rady, Grzegorz Nowak. W okręgu nr 1 "jedynką" jest przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Staniszewski, a za nim znajdziemy debiutantkę Beatę Adamczyk-Nowak oraz doświadczonych rajców Krzysztofa Gajowiaka i Michała Napierałę. Liderem listy KO w okręgu nr 2 został radny z ćwierćwiecznym stażem, czyli Piotr Bula, kolejne miejsce zajmują radni Barbara Wadowska i Krzysztof Gawenda. Listę w okręgu nr 3 otwiera zastępca prezydenta Bytomia, Michał Bieda, a za nim mamy trójkę rajców: Iwonę Pakosz, Marka Wilka i Marię Żyłę. i wreszcie rola liderki listy KO w okręgu nr 5 przypadła w udziale radnej Joannie Stępień. Tuż za nią są również radni: Maciej Gajos i Teresa Polak.

Ocena: 1,88
Liczba ocen: 8
Oceń ten wpis

Komentarze

 • Piotr Bruzda
  Rozumiem, że stan techniczny dróg w mieście i kamienic, czystość i porządek, jest dla obecnej ekipy zadowalający. Gratuluję dobrego samopoczucia.
  Moim zdaniem na zejście z obłoków na Ziemię, nigdy nie jest za późno.
 • Miastowy
  Dlaczego nowy basen ?
  Dlaczego ten stary który jest dalej czeka na modernizację z zewnątrz i nic się nie dzieję
 • JoMi
  Wszyscy bytomianie czekają na nowy pełnowymiarowy ogólnodostępny basen. NOWY basen? Ten projejkt dotyczy starego basenu przyszkolnego, w którym zostanie wyremontowana stara misa.
  Bytom NIE potrzebuje w pierwszej kolejności NOWEGO STADIONU la.

Partnerzy