Historia
- Historia
- Data:
- Autor: Marcin Pawlenka
Kontrole celne, przemyt, podzielone posesje i rodziny, a także nowe wyzwania urbanistyczne i komunikacyjne, a później budowa fortyfikacji po stronie polskiej i niemieckiej. Tak wyglądało codzienne życie na granicy w latach 1922-1939. Niemieckie miasto Beuthen było wówczas otoczone polską granicą z trzech stron.
- Wydarzenia
- Historia
- Data:
- Autor: Marcin Pawlenka
31 lat temu na służbie zginął starszy sierżant Marek Sienicki. Przy pamiątkowej tablicy, w miejscu jego tragicznej śmierci wystawiono dziś wartę honorową. Co roku składane są tutaj kwiaty, a dla upamiętnienia mundurowego organizowany jest Bieg Przełajowy im. Marka Sienickiego.
- Historia
- Data:
- Autor: Marcin Pawlenka
Najpierw Café Boulevard, następnie Cafe Hindenburg, a po II wojnie światowej przez kilka dekad Hawana. Potem jeszcze dyskoteka Ibiza, a w tej chwili sklep z chińskimi artykułami. Tak zmieniało się przeznaczenie kamienicy przy Placu Kościuszki 9. Po kultowych lokalach gastronomicznych w tym miejscu, pozostały jedynie wspomnienia.
- Historia
- Data:
- Autor: Marcin Hałaś
Ksiądz dziekan Hubert Kowol - późniejszy honorowy obywatel Bytomia - został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik. Jednak w rzeczywistości nim nie był: nie podpisał zobowiązania do współpracy, ani żadnego innego dokumentu, a z funkcjonariuszem SB rozmawiał jako dziekan, przekazując mu informacje ogólnodostępne.
- Historia
- Data:
- Autor: Marcin Hałaś
Ta informacja brzmi szokująco: ksiądz Hubert Kowol został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik o pseudonimie Kohub. Z lektury jego akt wynika jednak, że nigdy nie podpisał zobowiązania do współpracy, ani żadnego innego dokumentu, nigdy na nikogo nie donosił, nie miał też świadomości, że SB założyła mu teczkę i uważała go za swego agenta.