Wakacje od ZUS na otarcie łez przedsiębiorców?

Od listopada drobni przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek do ZUS na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu, w każdym roku kalendarzowym. Ponieważ nowe przepisy dopiero weszły w życie, to w tym roku wakacje od ZUS można zrobić sobie tylko w grudniu. 

  • Data:
  • Autor: Marcin Pawlenka
Autor zdjęcia: materiały prasowe

Nowe udogodnienie dla mikroprzedsiębiorców jest na razie tak naprawdę jedyną ze spełnionych deklaracji wyborczych przez obecnie rządzącą partię. Czy wakacje od składek ZUS faktycznie dadzą właścicielom firm większy oddech finansowy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Nowe przepisy umożliwiają przedsiębiorcom nie płacić w wybranym miesiącu roku składek za siebie na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Dotyczy to tych, którzy są wpisani do rejestru CEIDG, prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób, czyli tak zwanych mikroprzedsiębiorców, ale również komorników sądowych, o ile spełniają odpowiednie warunki.

- Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby na przykład pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników. Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje, na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Mini-ulga, nie wakacje

W tym roku ze zwolnień w opłacaniu składek skorzystają tylko ci mikroprzedsiębiorcy i komornicy sądowi, którzy złożą wnioski jeszcze w listopadzie. - Wniosek o wakacje składkowe przedsiębiorca lub jego pełnomocnik będzie mógł złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu – podkreśla Kopczyńska. - Co ważne, jeśli prowadzący działalność chce uzyskać zwolnienie za grudzień, to wniosek musi złożyć w listopadzie. Jeśli złoży go w grudniu, to zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r. – dodaje.

W efekcie właściciele małych firm tak naprawdę nie będą całkowicie zwolnieni z danin dla ZUS. Muszę bowiem opłacić za siebie składkę zdrowotną, która od kilku lat liczona jest od wysokości przychodów. Poza tym zwolnienie ze składek nie dotyczy zatrudnionych pracowników. - Jest to oczywiście jakaś ulga, ale wakacje od ZUS to za dużo powiedziane. To bardziej mini-ulga. Niestety, już same składki zdrowotne są dla przedsiębiorców dużym obciążeniem, nie wspominając już o składkach, które trzeba odprowadzić za pracowników - mówi Joanna Wysocka, właścicielka Pracowni Fryzjerskiej Joanna Wysocka.

Wnioski o zwolnienie ze składek ZUS będzie rozpatrywać automatycznie i wszelkie informacje w sprawie decyzji zostaną udostępnione na koncie płatnika na PUE/eZUS. Jak wynika z szacunków ZUS, tylko w tym roku ma wpłynąć ok. 2 mln wniosków o wakacje składkowe.

Innych ulg na razie nie będzie

Wakacje od ZUS to tak naprawdę jedna z wielu deklaracji wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zawartych w "100 konkretach na 100 dni". Nadal nic nie wskazuje na to, że zostanie podniesiona kwota wolna od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł. Według zapowiedzi rządzących na pewno nie stanie się to w przyszłym roku. Wiele też wskazuje na to, że na korzystną zmianę przedsiębiorcy nie mają też co liczyć w 2026 roku. Jak wynika z ostatnich deklaracji, podwojenie kwoty wolnej od podatku nastąpi w 2027 roku, czyli pod koniec kadencji rządu.

W przyszłym roku z kolei jest szansa na powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, która po zmianach, wprowadzonych w 2022 roku, w ramach Polskiego Ładu jest największą bolączką przedsiębiorców. Wszystko dlatego, że naliczana jest od wysokości przychodów i tym samym jest czymś w rodzaju parapodatku, niepowiązanego z czynnościami związanymi z działalnością Narodowego Funduszu Zdrowia. Według nowego projektu ustawy zaproponowanej przez posłów Polski 2050 składka zdrowotna ma się opierać na trzech stawkach: 4 proc, 7 proc i 9,4 proc. 

- Powinno się w ogóle odwrócić niekorzystne regulacje składki zdrowotnej wprowadzone w Polskim Ładzie, a co do jednomiesięcznych wakacji od ZUS to uważam, że wcale nie są one doskonałym rozwiązaniem. Lepiej byłoby zmniejszyć opłaty dla przedsiębiorców i rozłożyć te ulgi na 12 miesięcy. A tak rząd liczy na to, że cześć przedsiębiorców po prostu nie złoży wniosku i nie skorzysta z takiej możliwości jak wakacje od ZUS - mówi Paweł Kobyliński, prezes firmy HH Poland i radny Sejmiku Województwa Śląskiego z Koalicji Obywatelskiej.

Rewolucja podatkowa?

Jak dodaje Kobyliński, w kwestii regulacji prawnych dotyczących przedsiębiorców nie jest mu po drodze wypowiadać się jak polityk, tylko jak biznesmen i uważa, że nie tylko kwestie dotyczące ZUS wymagają nie tyle co reform, ale wręcz rewolucji.

- Cały system podatkowy w Polsce wymaga kompleksowej reformy. Niestety nic w tej kwestii się u nas nie zmienia. Budżet Polski jest utrzymywany prawie wyłącznie przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Duże firmy zazwyczaj odprowadzają podatki poza krajem. Dlatego w ramach działania na poziomie Unii Europejskiej powinno się te kwestie uregulować, bo na razie najbardziej cierpią mali i średni przedsiębiorcy. Potrzebna jest też gruntowna reforma systemu pracy w obliczu rozwoju nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji - coś na miarę rewolucji gospodarczej, która miała miejsce w 1989 roku. Jeżeli nie będziemy bardziej elastyczni, to po prostu przepadniemy. Ale do tego trzeba myśleć nie w kontekście najbliższych wyborów, tylko najbliższych 30 lat - kwituje prezes HH Poland.

Na razie jednak mali i średni przedsiębiorcy muszą się liczyć z rosnącymi kosztami utrzymania firm i pracowników oraz wysokimi daninami dla państwa, a na pocieszenie i otarcie łez mają mini-wakacje od ZUS.

Ocena: 4,50
Liczba ocen: 2
Oceń ten wpis

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu, dodaj pierwszy komentarz.

Partnerzy