W połowie czerwca bytomski „Sikorak” otrzymał tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2023. Ten piękny, secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej, a obecnie siedziba IV LO, przyciąga uwagę wielu przechodniów kolorową glazurowaną cegłą i piękną wieżą zegarową. Powstał w latach 1901-1902, wg pomysłu miejskiego architekta Karla Brϋggera. Również jego wnętrze, a zwłaszcza reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, drewniana boazeria czy fragmenty polichromii, zachwyca odwiedzających szkołę. To jeden z architektonicznych symboli Bytomia. Jest ich o wiele więcej i każdy z pewnością stworzyłby swoją własną listę.
To odkrywanie fascynujących miejsc przy głównych ulicach, ale też podwórek i klatek schodowych cieszy się bardzo dużą popularnością. Niejedna kamienica czy poprzemysłowy obiekt z pewnością mogłyby zagrać w wielu filmach! Pamiętamy na pewno wszyscy cechownię dawnej kopalni Rozbark z filmu K. Kutza Perła w koronie. Dziś zarówno cechownia, zaprojektowana przez Zillmannów, jak i maszynownia pełnią inne funkcje, co napawa optymizmem również w przypadku innych obiektów. Uwielbiana przez wszystkich, często nazywana katedrą industrialną, EC Szombierki zaprojektowana też przez Zillmannów, została w ubiegłym roku kupiona przez Grupę Arche. Nowy właściciel dziś przede wszystkim zabezpiecza obiekt przed dalszym niszczeniem. Na początku lipca dotarła do nas też informacja o zakupie Szybu Krystyna, wyjątkowego symbolu górniczej przeszłości Bytomia, przez firmę Multi Polymers.
Trzymamy kciuki za nowych właścicieli i z nadzieją czekamy na ich działania.
Może przyszłoroczny jubileusz będzie okazją do stworzenia bytomskiej mapy miejsc niezwykłych, które zachwycają zarówno mieszkańców, jak też przyjezdnych, no i filmowców. Zawsze mam w pamięci słowa Rektora ASP Mariana Oslisly, który przyjeżdżał na zajęcia Letniej Akademii Weekendowej i zachwycał się architekturą naszego miasta: pani prezydent jaki ten Bytom jest piękny! Też tak uważam!
Komentarze