Sam zdecyduj, na co wydać kasę z budżetu

Rozpoczął się nabór wniosków do tegorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Potrwa on do 13 maja, a do wzięcia jest niemal 6 milionów złotych.

  • Data:
  • Autor: Tomasz Nowak
  • Artykuł był oglądany 447 razy
Autor zdjęcia: bytom.pl

 Idea budżetu obywatelskiego, dzięki której sami możemy zaproponować, na co wydać pieniądze z budżetu gminy z roku na rok zyskuje zwolenników. Nic dziwnego: bytomianie poczuli, że mają większy wpływ na to, co się dzieje wokół nich. Najczęściej chcą budowy placów zabaw, urządzenia parkingów, a także remontów ulic i chodników, ale pamiętajmy, że nie trzeba zgłaszać jedynie inwestycji. Można też starać się o środki na organizacją wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych.

 Wszystko zaczyna się od pomysłu i opracowania projektu. Chcąc go złożyć musimy zebrać minimum 50 podpisów osób popierających naszą inicjatywę. Ich listę dołączamy do projektu. Nie zapominajmy też o innej ważnej kwestii: przed złożeniem wniosku trzeba skonsultować go z pracownikami merytorycznymi, którzy pomogą nam określić, do kogo należy teren, na którym planujemy działać oraz, czy nasz pomysł wpisuje się w założenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zaś zamierzamy inwestować na terenie placówek oświatowych lub innych, to potrzebujemy akceptacji ich dyrekcji.

Wnioski do 13 maja składamy poprzez stronę internetową bo.bytom.pl, a także w biurze podawczym Urzędu Miejskiego. Poza tym możemy je przesyłać listownie oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP.

 Głosowanie na projekty potrwa od 23 września do 7 października wyłącznie w formie elektronicznej poprzez interaktywny formularz dostępny na stronie bo.bytom.pl. Kto nie ma dostępu do sieci, ten może oddać głos w wyznaczonych punktach konsultacyjnych. W głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie, ale potrzebna im będzie zgoda rodzica lub opiekuna. Jak zwykle każdy bytomianin dysponuje dwoma głosami. Jeden na projekty o wartości od 500 tys. zł do 2 mln i jeden o wartości poniżej 500 tys. zł.

– Bytomski Budżet Obywatelski to inicjatywa, która daje mieszkańcom realny wpływ na rozwój miasta, co bytomianki i bytomianie doskonale rozumieją. Tworzą projekty i angażują się w głosowanie. To właśnie aktywność mieszkańców zaowocowała wieloma zrealizowanymi projektami. Na kolejne, które są w trakcie czekamy z niecierpliwością, tak jak na nowe pomysły. Zapraszam do składnia wniosków – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Ocena: 1,00
Liczba ocen: 1
Oceń ten wpis

Komentarze

  • Sylwia
    Może postawić na placach zabaw toitoje? Te dzieci jakoś się muszą załatwiać

Partnerzy