Noc, smartfony i...

Powstał raport, z którego wynika, że Polacy obcują ze smartfonami i wirtualną rzeczywistością także nocami.

  • Data:
  • Autor: Edytor
Autor zdjęcia: Katemangostar na Freepik

Najnowszy raport zatytułowany SEN, SEKS i SMARTFONY podkreśla, że smartfon stał się nie tylko narzędziem codziennej komunikacji, ale także sposobem na łagodzenie poczucia samotności, zwłaszcza w godzinach nocnych.

Z raportu można dowiedzieć się ile tak naprawdę śpią Polacy? Jak często badani korzystają z telefonów w nocy? Które aplikacje zyskują na popularności po zmroku? Czy seniorzy sięgają po treści dla dorosłych? Co łączy sen, seks i smartfony?

Zgodnie z danymi GUS przeciętny czas snu wynosi 8,5 godziny. Jednak analiza aktywności nocnej użytkowników smartfonów, przedstawiona w raporcie SEN, SEKS i SMARTFONY, wskazuje, że rzeczywisty czas bez aktywności na telefonie to średnio 7 godzin i 15 minut. Aż 66% badanych korzysta z telefonu w godzinach nocnych (22:00-6:00), a co czwarta osoba pozostaje nieaktywna przez mniej niż 5 godzin, co sugeruje, że znaczna część użytkowników nie zapewnia sobie wystarczającej przerwy od ekranów. 

Jakie treści dominują w nocy

Analiza wskazuje, że w nocy użytkownicy najczęściej konsumują treści związane z erotyką, kulturą i rozrywką, podczas gdy za dnia wybierają informacje, biznes i finanse. Noc sprzyja bardziej osobistym i emocjonalnym wyborom treści, a także dłuższemu zatrzymywaniu się przy wybranych kategoriach. W tym czasie częściej sięgają po materiały, które nie są narzucane przez algorytmy i reklamy, lecz odzwierciedlają ich indywidualne potrzeby. 

Erotyka nocą

Najczęściej konsumowaną kategorią treści nocnych są materiały erotyczne. Choć główną grupę odbiorców stanowią osoby w wieku 19-59 lat, to raport ujawnia, że aż 15% seniorów, osób w wieku 60-75, również korzysta z tego typu treści, co jest porównywalne z odsetkiem wśród aktywnie używających aplikacji do komunikowania w nocy, właśnie tej grupy wiekowej. 

Potrzeba bliskości

Zauważalny jest wzrost popularności w godzinach nocnych komunikatorów, takich jak Messenger czy WhatsApp. Interesującym zjawiskiem jest fakt, że osoby oglądające treści erotyczne ponad dwukrotnie częściej tuż po ich konsumpcji przechodzą do aplikacji służących do komunikacji, Może to sugerować potrzebę nawiązania kontaktu, poszukiwania bliskości i relacji międzyludzkich po zetknięciu się z cyfrową formą intymności.

 

Analiza powstała w oparciu o dane pochodzące z panelu badawczego Gemius reprezentatywnego dla populacji Polaków 7-75 lat. W badanym okresie obejmował on 2,5 tys. użytkowników smartfonów (hardware panel).

Ocena: 5,00
Liczba ocen: 3
Oceń ten wpis

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu, dodaj pierwszy komentarz.

Partnerzy