"Rozbarczanka", bo taką nazwę nosi powoli wyłaniające się zza rusztowania dzieło, to kolaż całej masy fotografii. Przedstawia postać fikcyjną, lecz wzorowaną na prawdziwych zdjęciach sprzed lat. Mural nieprzypadkowo powstaje właśnie teraz. Ma uczcić i na lata upamiętnić obchodzony przez Bytom jubileusz 770-lecia uzyskania praw miejskich.
Trzeba przyznać, że trudno było o lepszego bohatera malunku. Wszak śląski, rozbarski strój ludowy jest jednym z największych i oryginalnych bogactw, jakie wnosimy do dorobku kulturalnego nie tylko naszego regionu.
Projekt został wybrany przez bytomian w głosowaniu internetowym podczas konkursu ogłoszonego przez Urząd Miejski. Nad tym, by "Rozbarczanka" wyglądała jak należy czuwają specjaliści: -Dziękujemy za współpracę Działowi Etnografii Muzeum Górnośląskiego. Dzięki wielu rozmowom i konsultacjom artystów z pracownikami muzeum, możemy dopracować projekt tak, aby odwzorowywał wiele detali tradycyjnego stroju rozbarskiego – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelniczka Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego.
Natomiast owi artyści wykonujący mural, to Łukasz Chwałek i Jakub Bitka, który mają już na swoim koncie tysiące metrów kwadratowych ozdobionych muralami ścian. Ten pierwszy, zielonogórzanin, od 15 lat zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem tego typu malunków w przestrzeni miejskiej. Poza tym tworzy również obrazy posługując się unikatową techniką polegającą na malowaniu za pomocą wałka. Dokładnie taką techniką malowana jest też Rozbarczanka. - Wykorzystujemy farby elewacyjne silikonowe - tłumaczy artysta używający pseudonimu Waek.
Komentarze