Remont naszej najważniejszej i w przyszłości mającej pełnić funkcje reprezentacyjne w pełni znaczeniu tego słowa ulicy, trwa już niemal rok. Plan jest jasny: cały trakt doczeka się kompleksowej przebudowy, ale mnie tylko on, bo także sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, a do tego sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica zyska wygodną dla przechodniów nawierzchnię wykonaną z ciętego kamienia. Sam jej układ zostanie podzielony na strefy: komercyjną – przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną – na której królować będzie zieleń i mała architektura oraz na strefę ruchu.
Powstaną poza tym nowe zieleńce, będą nasadzenia roślinności w donicach, zbudowane mają być pergole, pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci. Czeka nas też uspokojenie ruchu samochodowego. Możliwość wjazdu na Dworcową będzie mocno ograniczona, zmianie ulegnie organizacja ruchu. Nie zabraknie też sieci monitoringu.
W ostatnich dniach remont mocno poszedł do przodu. Wykonawca inwestycji, a więc firma Hucz sfinalizowała roboty teletechniczne oraz wodociągowe, a także te związane z budową konstrukcji schodów prowadzących na pl. Wolskiego. Trwają natomiast prace elektryczne polegające na przyłączaniu kolejnych budynków do nowych instalacji – zaawansowanie tego przedsięwzięcia przekracza już 80 procent. To co najbardziej interesuje bytomian, a już zwłaszcza właścicieli usytuowanych przy Dworcowej sklepów i punktów usługowych, a więc brukowanie nie przyspieszyło aż tak, jak zapowiadano, ale postęp jest. Od strony placu Wolskiego nawierzchnia jest już gotowa, teraz robotnicy systematycznie przesuwają się w stronę skrzyżowania z Moniuszki. W tym ostatnim miejscu nadal prowadzone są prace związane z rewitalizacją kamienic, zaś na pl. Wolskiego wykonawcy pozostały jeszcze do zakończenia roboty ziemne wokół schodów.
Przypomnijmy, że rewitalizacja możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie, jakie miasto pozyskało wynosi 15,3 mln zł.
Komentarze